Könyökízületi diszplázia? - Nálunk van rá megoldás!

A könyökdiszplázia a kutyák leggyakoribb betegsége, amely az elülső láb sántaságát okozza. A korai felismerés és a megfelelő kezelés kulcsfontosságú a gyógyulási esélyek szempontjából.

Mi az a könyökdiszplázia? Ez egy örökletes fejlődési rendellenesség, amely a könyökízületet alkotó kar- és alkarcsontok nem megfelelő illeszkedése miatt alakul ki. Ez az eltérés feszültséget, porckopást, valamint esetenként porcleválást eredményezhet az érintett ízületben, ami fájdalomhoz és sántasághoz vezet a könyökdiszpláziában szenvedő kutyáknál.

Elérhetőségeink

2131 Göd, Berzsenyi Dániel utca 2.
+36 27 330-195, +36 20 317-0988
info@profivet.hu

Nyitva tartás

Minden nap nyitva!
Hétfőtől-péntekig: 8.00-tól 19.00-ig
Szombat-vasárnap: 9.00-tól 11.00 óráig

A formái:

 

  • A diszpláziás könyökízületnél egyes esetekben csak jelentős porckopás vagy porcfelrakódás (arthrózis) alakul ki, porcleválás nélkül. Ha a betegséget időben diagnosztizálják, megelőzhető, illetve csökkenthető a súlyos porckárosodás kialakulása (például hyaluronsavas feltöltéssel, őssejtkezeléssel, ulna oszteotómiával vagy SHO-val).
  • Sok könyökdiszpláziás kutyánál azonban porcleválások is megjelenhetnek a porckopás mellett. Ezeknél az eseteknél létfontosságú a porcleválások pontos felismerése, amit CB-CT segítségével lehet megtenni. Az ízületben levált porcdarabokat, amelyek jelentős károkat okozhatnak az ízfelszíneken, arthroszkópos műtéttel el kell távolítani. A fennmaradó porckopást pedig kezelni szükséges (pl. hyaluronsavas feltöltéssel, őssejtkezeléssel, ulna oszteotómiával vagy könyökprotézissel).

A tünetei:

  • A könyökdiszplázia már 4 hónapos korban elkezd kialakulni, de ekkor még általában nem jelentkeznek látható tünetek. Ezen a korai stádiumon legfeljebb röntgen vagy CB-CT vizsgálattal lehet kimutatni a betegséget.
  • Az 5-7 hónapos kutyáknál azonban már megfigyelhető az elülső végtag sántasága, amely időszakosan visszatérhet, és a terheléstől romolhat. A könyökízület gyakran duzzadt és érzékeny nyomásra. Ezeknek a jeleknek a felismerése kiemelten fontos, mert ebben a fiatal életkorban a könyökdiszplázia a legnagyobb sikerrel kezelhető.
  • A 7-12 hónapos kutyáknál a sántaság egyre súlyosabbá válik, és a kutyák gyakrabban mutatják a mozgászavarokat. Nem szívesen mozognak, nem játszanak, és a sántaság miatt „billegő” járás figyelhető meg. Ha ilyen tüneteket tapasztalunk, feltétlenül szükséges a diszplázia vizsgálata egy erre szakosodott állatorvosi rendelőben. Helytelen lenne fájdalomcsillapítókkal kezelni a kutyát kivizsgálás nélkül, mivel egy esetleges porcleválás esetén ez tovább súlyosbíthatja az ízület károsodását.
  • Egy évesnél idősebb kutyák esetében a sántaság fokozatosan súlyosbodik, és duzzanat jelenhet meg a könyökízület környékén. A betegség előrehaladtával a kutyák egyre nehezebben kelnek fel, keveset mozognak, járásuk merevvé válik, és a könyöküket kifelé tartják. Gyakran nem tudják teljesen kinyújtani a könyöküket, és a vállizomzatuk is sorvadni kezd.

A vizsgálat menete:

  • A könyökdiszplázia diagnosztizálásának első lépése az ortopéd állatorvos által végzett fizikális vizsgálat, melynek során beazonosítják a fájdalmas ízületet, ebben az esetben a könyökízületet. Ezt követően kétirányú röntgenfelvételt kell készíteni mindkét könyökről, mivel gyakran mindkét ízület érintett. Továbbá, mivel a könyökdiszpláziás kutyák felében csípődiszplázia is előfordulhat, javasolt egyidejűleg a csípőízületek röntgenvizsgálata is.

 

 

  • Ha a röntgen alapján könyökdiszpláziát diagnosztizálnak, a következő lépés egy CB-CT (Cone Beam Computed Tomography) vizsgálat elvégzése. Ez azért szükséges, mert a röntgenfelvétel nem mutatja ki megbízhatóan az esetleges porcleválást, amely a könyökízület belsejében történik. A porcleválás jelenléte csak a CB-CT-vel diagnosztizálható biztosan, és enélkül nem célszerű műtéti beavatkozást végezni.
  • Ha a CB-CT megerősíti a porcleválás gyanúját, akkor arthroszkópos műtétre van szükség, amely során eltávolítják a levált porcot az ízületből. Ha viszont a CB-CT nem igazolja a porcleválást, csak porckopást és porcfelrakódást mutat, az arthroszkópia felesleges és költséges beavatkozás lenne. Ezért kulcsfontosságú, hogy csak biztos diagnózis alapján végezzék el a műtétet.

 

A kezelése:

A könyökdiszplázia kezelési esélyei jelentősen javulnak, ha a betegséget korán felismerik, és olyan ortopéd állatorvos gondozásába kerül a kutya, aki tapasztalattal rendelkezik a könyökdiszplázia diagnózisában és kezelésében. A legjobb eredményeket akkor érhetjük el, ha a kezelést még a betegség korai szakaszában kezdik meg.

 

Korai diagnózis és kezelés:

Négy hónapos korban, ha a könyökdiszplázia már felismerhető, lehetőség van egy ún. distalis ulna oszteotómiára. E műtét során átvágják az ulna (az egyik alkarcsont) alsó végét, így kompenzálják az alkarcsontok közötti növekedési eltéréseket, megelőzve vagy csökkentve a diszplázia további romlását.

 

 

 

 

Kezelési lehetőségek az 5-12 hónapos kor felett:

CB-CT alapú kezelés: A kezelési terv nagymértékben függ a CB-CT vizsgálat eredményétől.

 

  • Porcleválás igazolása esetén: Arthroszkópiával el kell távolítani a levált porcot. Ez egy minimálisan invazív eljárás, amely kisebb traumát okoz, mint a nyílt műtét, és ma már alapvető követelmény az ízületi feltárás során.
  • Short radius szindróma (a radius rövidebb az ulnánál): Ha a CB-CT azt mutatja, hogy a radius rövidebb, egy proximalis ulna oszteotómia elvégezhető, amelynek célja a két csont közötti ízületi lépcső megszüntetése.
  • Interferencia az ízületben: Ha az ulna egyik ízületi nyúlványa (medialis processus coronoideus) zavarja a radius normális működését, javasolt az ízületi nyúlvány arthroszkópos eltávolítása (parcialis coronoidectómia).

 

 

 

 

 

Hyaluronsavas feltöltés:

  • Az arthroszkópos műtét után, körülbelül 10 nappal, szükség lehet hyaluronsavas feltöltésre, amely csökkenti az ízületi felszínek közötti súrlódást. Ez a nagy viszkozitású anyag megkönnyíti a kutya mozgását, és fájdalommentesebbé teszi az ízületek működését, különösen porckopás esetén.

 

A kezelés során az időben való felismerés és a precíz diagnózis, különösen a CB-CT vizsgálat elvégzése, alapvető fontosságú a sikeres gyógyulás érdekében.

 

 

 

 

 

Nagyfokú porckopás esetén csontvelő őssejtkezeléssel lehet segíteni a porckopás regenerációját, amely további információkért látogasson el a kutyaossejtkezeles.hu weboldalra. Súlyos arthrózis esetén ajánlott az SHO műtét, amely a terhelést az egészséges ízületi oldalra helyezi át egy speciális implantátum segítségével, vagy a könyökprotézis beültetése.

Ha nincs porcleválás, arthroszkópos műtétre általában nincs szükség, és hyaluronsavas feltöltés vagy őssejtkezelés javasolt. Az előrehaladott esetekben a proximalis ulna oszteotómia alkalmazható, ha az ulna ízületi nyúlványai zavarják a radius működését.

Utókezelésként fizioterápia és porckopásgátlók segíthetnek a felépülésben. Fontos azonban, hogy az oki kezeléseket, mint az őssejtkezelés vagy műtét, nem lehet pusztán fizioterápiával vagy gyógyszeres kezeléssel helyettesíteni, mivel ezek nem oldják meg a diszpláziát, és néha ronthatnak az állapoton.

Az időben diagnosztizált és helyesen kezelt könyökdiszplázia ma már jól kezelhető betegség. A megfelelő beavatkozások gyors alkalmazásával elkerülhető a súlyos ízületkárosodás. Szerencsére még az előrehaladott esetek is sikeresen kezelhetők, lehetővé téve, hogy az érintett kutyák fájdalommentesen és gyógyszerek nélkül mozoghassanak.

pageup